Vienas svarbiausių dalykų, padedančių jaustis darbingai ir pilnais energijos yra kokybiškas miegas. Tačiau viena iš pagrindinių sąlygų – tinkamas čiužinys, ant kurio galime išsimiegoti. Tad kaip pasirinkti tinkamiausią čiužinį, kuris labiausiai atitiktų jūsų poreikius?
Koks turėtų būti optimaliausias čiužinio dydis? Rekomenduotina rinktis čiužinį, kurio dydis būtų 20-40 centimetrų didesnis nei jūsų ūgis. O plotis turėtų būti ne mažiau nei 80-120 cm vienam žmogui. Čiužinio komfortas labai priklauso ir nuo jo storio bei tankio. Tai priklauso nuo jūsų kūno svorio. Kuo sunkesnis žmogus, tuo didesnis turėtų būti čiužinio storis ir čiužinio tankis.
Kokį čiužinį geriausia pasirinkti? Į šį klausimą atsakyti galima tik įsigilinus į jūsų poreikius ir miego įpročius. Pavyzdžiui, jei miegodami dažnai vartotės ir keičiate miegojimo pozas, tuomet geriau rintis čiužinį, kuris geriausia sugeria ir amortizuoja jūsų judesius bei prisitaiko prie kūno formų. Tad viskoelastiniai ar lateksiniai čiužiniai tikrai puikiai tiks. Taip pat jei turite įvairių sveikatos sutrikimų ar negalavimų, galima rinktis čiužinį, kuris yra suskirstytas pagal tam tikras, skirtingo kietumo zonas. Toks variantas padeda sumažinti kūno apkrovas ir atsipalaiduoti, ir taip lengviau užmigti.
Tad trumpai apžvelkime, kuom skiriasi populiariausių rūšių čiužiniai:
Spyruokliniai čiužiniai – yra labai universalūs ir praktiški. Puikiai amortizuoja ir sugeria judesius, dėl to jų nejunta šalia miegantis žmogus. Vidinės čiužinio spyruoklės yra formuojamos iš skirtingų medžiagų, tačiau šiuo metu ypač daug dėmesio sulaukia putų poliuretano spyruoklės, kiekviena jų yra apvelkama ir jungiama atskirai, dėl to labai gerai prisitaiko prie jūsų kūno formų. Spyruokliniai čiužiniai puikiai tinka įvairaus sudėjimo ir amžiaus žmonėms, nes yra ne tik labai patogūs, bet ir laidūs orui, kas ypač aktualu mėgstantiems miegoti vėsiau ar gausiau prakaituojant.
Lateksiniai čiužiniai – pasižymi ilgaamžiškumu ir elastingumu bei juos lengva transportuoti, dėl to jie yra labai populiarūs, ypač tarp žmonių, kurie serga astma ar yra alergiški. Taip pat tokie čiužiniai labai tinka antsvorio turintiems žmonėms, kuriems reikalinga papildoma ortopedinė pagalba, nes jie nepraranda savo formos. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tokio tipo čiužiniams bus reikalingos tam tikros rūšies grotelės, kurių dėka bus užtikrinama geresnė oro cirkuliacija.
Poroloniniai arba putų poliuretano čiužiniai – kitaip tai tokio tipo čiužiniai, kurie turi „atmintį“ (angl. memory foam), prisitaiko prie jūsų individualių kūno formų ir užtikrina maksimalų komforto jausmą. Šie čiužiniai yra labai elastingi ir atsparūs temperatūrų pokyčiams. Dažniausiai jie turi specialiai suformuotas anatomines zonas, kurios sumažina apkrovas, pagerina kraujo cirkuliaciją, sunormalizuoja kvėpavimą, kas leidžia atsipalaiduoti, greičiau užmigti ir kokybiškai pailsėti. Taip pat miegant ant tokio čiužinio, mūsų stuburas išlaiko taisyklingą poziciją, kas ypač aktualu sąnarių ligomis ar galūnių tirpimu besiskundžiantiems žmonėms.
Išsirinkus čiužinį, nemažiau svarbu yra išsirinkti tinkamas lovos groteles ir optimaliausiai tinkantį rėmą. Optimaliausiai rinkitės tokį variantą, kur lovos karkasas būtų iki 10 centimetrų didesnis už čiužinį, o čiužinio aukščio skirtumas būtų nemažiau kaip 20 centimetrų. Taip pat atitinkamai reiktų pasirinkti ir patvarias lovos groteles, geriausia tokį variantą, kur lentelės yra papildomai sutvirtintos lamelėmis. Reiktų turėti omenyje, kad kuo didesnis ir sunkesnis čiužinys, tuo mažesni tarpai turi būti tarp grotelių. Tuomet lova bus ne tik patvari, bet ir patogi. Tikrai verta investuoti ir pasirūpinti kokybišku čiužiniu, nes nuo to tiesiogiai priklauso ne tik miego kokybė, bet ir mūsų darbingumas bei fizinė ir psichinė sveikata.